تأکید بر مذاکرات با طالبان


رئیس جمهور غنی در دیدار با هيئت مذاکره کننده گان صلح تأکید ورزید که مذاکرات صلح میان دولت و طالبان باید در اسرع وقت آغاز شود.
لویه جرگه مشورتی صلح در مورد آزادی 400 زندانی طالبان تصمیم اتخاذ نمود و رئیس جمهور غنی فرمان آزادی آنها را امضأ نمود، طالبان این امر را به عنوان پیش شرط آغاز مذاكرات بین الافغانی مطرح نموده بودند.
طالبان می گویند که مذاکرات بین الافغانی در یک هفته آغاز خواهد شد و طرفین با میزبانی قطر برای دور اول مشورت نموده اند.
شورای عالی مصالحه ملی می گوید؛ موضوع اصلی اولین دور مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان آتش بس خواهد بود.


وزارت دولت در امور صلح گزارش داده است که آنها کاملاً برای مذاکرات بین الافغانی آماده هستند، اما آنچه دولت افغانستان و متحدین آن بر آن تأکید دارند، دستاوردهای 19 سال گذشته است.
یکی از پیام های ایالات متحده به طالبان پس از لویه جرگه مشورتی صلح این بود که از یک افغانستان با ثبات، مستقل و دموکراتیک که محافظ پیشرفت، دستاوردهای اجتماعی-سیاسی و اقتصادی 19 باشد حمایت نمایند.
معصومه ستانکزی، رئیس تیم مذاکره کننده دولت افغانستان نیز گفته است که مردم افغانستان نظام جمهوری را پذیرفته اند و این برای همیشه ادامه خواهد یافت.
اما آنچه نگران کننده است ساختار این نظام در میز مذاکرات بین الافغانی می باشد.
طالبانو وړاندې ويلي وو چې د افغانستان راتلونکى نظام، امنيتي او دفاعي ځواکونه، د ښځو حقوق او بيان ازادي هغه مسايل دي چې په بين الافغاني مزاکراتو کې به پرې بحث وشي.
براساس گزارشی که اخیراً توسط گروه بین المللی بحران منتشر شده است، موضع طالبان در مورد برخی از موضوعات هنوز نا مشخص است.
این نهاد روند صلح را خطرناک توصیف نموده است، اما از موقف کابل در این مورد ستایش نموده است که این موضوع نسبتاً امیدوار کننده است.
طالبان پیش از این گفته بودند كه نظام آینده، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، حقوق زنان و آزادی بیان موضوعاتی است كه در مذاكرات بین الافغانی مورد بحث قرار خواهد گرفت.