راه اندازی مسابقه‌ی دوش برای دادخواهی تحقق صلح/ اطفال در جوزجان: جنگ باعث عقب ماندگی درسی ما می‌شود

race.jpeg

راه اندازی مسابقه‌ی دووش برای دادخواهی و تحقق صلح/ اطفال در جوزجان: “جنگ باعث عقب مانده‌گی درسی ما می‌شود”
یک مسابقه‌ی ورزشی میان اطفال زیر سن دوازده سال در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان از سوی مرکز آموزشی لنکن برای دادخواهی تحقق صلح در کشور راه اندازی شد.
شرکت کنندگان این مسابقه‌ ورزشی که شامل (دختران و پسران) بودند، حدود 500 متر را دووش کردند، که از میان 30 نفر اشتراک کننده 5 نفر شان برنده و برای آنان جایزه داده شد.
این اطفال که در یک میدان ورزشی با هم رقابت کردند، از طرفین درگیر جنگ در کشور می‌خواهند که به خشونت و ناامنی‌ در کشور پایان دهند تا مردم در آرامش زنده‌گی کنند.
آنها که با زبان شرین کودکانه با رسانه‌ها صحبت می‎کردند، گفته‎اند که در جنگ و ناامنی اطفال بیشتر آسیب می‌بینند، چون از درس و تعلیم باز میمانند، و آینده شان خراب می‌شود.
عتیق الله یولچی مسوول مرکز آموزشی لنکن در جوزجان می‌گوید که این اطفال دانش آموزان کورس‌های آموزشی هستند که با این مسابقه شان پیام صلح را انتقال دادند.
وی با بیان این‌که شرکت کننده‌گان این مسابقه به طالبان پیام می‌دهند که از خشونت دست بکشند و به صلح بپیوندند تا آینده اطفال صدمه نبیند، او افزود: “ اطفال می‌دانند که جنگ پدیده شوم است.”


به گفته‌ی آقای یولچی جنگ و ناامنی در کشور به جز از بدبختی و دربدری دیگر چیزی به جا نگذاشته است، از اینرو باید حداقل طالبان به حرف‌های اطفال ما گوش بدهند.
این در حالیست که افغانستان 40 سال در جنگ و نا امنی به سر می‌برد و در نتیجه‌ی ان تعداد زیادی از اطفال قربانی شده و شماری دیگر هم یتیم و بی خانمان گردیده‌اند.


حبیب نجفی زاده / خبرنگار دیده بان صلح افغانستان در شمال (مزارشریف)