اعلام حمایت باشنده‌گان ولایت کندز از قطعنامه‌ی لویه جرگه مشورتی صلح

kunduz .jpg

برای اعلام حمایت و پشتیبانی از قطعنامه ی لویه جرگه مشورتی صلح، امروز چهارشنبه (22 اسد) همایشی در تالار جلسات مقام ولایت کندز با حضور عبدالستار میرزکوال والی کندز، روسای ادارات دولتی، عالمان دین، وکلا شورای ولایتی، فعالین مدنی و حقوق زن، جوانان و باشندگان کندز راه اندازی شد.


محمد یوسف ایوبی رییس شورای ولایتی ولایت کندز که عضویت لویه جرگه مشورتی صلح را نیز داشته است، در این محفل سخنرانی کرده، به مردم کندز اطمنان داد که تلاش ها برای تحقق صلح و ثبات دایمی و پایدار در کشور جریان دارد.


مولوی عبدالباقی عالم دین که به نمایندگی از علما در این همایش صحبت می کرد از نا امنی ها و جنگ ها در کشور ابراز نگرانی کرده، گفت: “ متاسفانه در وضعیت فعلی کشور بیشتر عالمان دین هدف قرار می گیرند و زیانبار شده اند.”


وی با بیان این که عالمان از گفتگوهای صلح و تلاش های که بتواند صلح و ثبات دایمی را در کشور بوجود بیاورد، حمایت و پشتیبانی می کنند، می افزاید مردم از جنگ و خشونت خسته شده اند و دیگر نمی خواهند که در رویدادهای امنیتی جان هایشان را از دست بدهند.


عنایت الله خلیق یکی از فعالان مدنی ولایت کندز نیز از چگونگی برنامه های صلح و قطعنامه ی لویه جرگه مشورتی صلح اعلام حمایت کرده، تاکید می کند که برای تحقق صلح و آرامش مردم باید همه ی دست به دست هم بدهند و برای آن تلاش صورت گیرد.


با این حال عبدالستار میرزکوال والی کندز از حمایت ها و پشتیبانی های مردم ابزار قدردانی و سپاس گذاری کرده، می‌گوید که باید تمام مردم افغانستان به ویژه کندزیان از چگونگی گفتگوهای صلح و پلان های صلح حمایت و پشتیبانی نمایند.


به گفته ی آقای میرزکوال در چند دهه‌ی اخیر که در کشور جنگ، انفجارات، انتحارات و ناامنی ها وجود دارد، مردم را به خاک و خون کشانده است، که دیگر مردم خسته شده‌اند و باید به این پدیده ها پایان داده شود و مردم در آرامش و صلح زندگی کنند.


لویه جرگه مشورتی صلح برای رهایی 400 زندانی خطرناک گروه طالبان با حضور 3 هزار نفر از سراسر کشور از ساختارهای مختلف برگزار شد، در ختم سه روز کاری یک قطعنامه ی را انتشار دادند که بر اساس ان در رابطه به چگونگی رهایی زندانیان طالبان و سایر موضوعات صلح توافق به‌عمل امده است.


حبیب نجفی زاده / خبرنگار دیده بان صلح افغانستان در شمال (مزارشریف)