دولت افغانستان میگوید که 600 تن زندانیان طالبان از حبس رها نخواهند شد

arg.jpg

کابل: سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته اظهار داشته است که دولت افغانستان ۶۰۰ تن زندانیان طالبان را که بنابر ارتکاب جرایم محکوم به حبس هستند، از حبس رها نخواهند کرد. این ۶۰۰ تن شامل فهرست ۵۰۰۰ نفری زندانیان طالبان میباشد که قرار است به عنوان بخشی از توافقنامه ایالات متحده امریکا و طالبان از حبس رها گردند.


جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی به دیده بان صلح افغانستان گفته است که طالبان مذکور محکوم به ارتکاب جرایم سنگین مانند قتل، تجاوز جنسی، رهزنی و قاچاق مواد مخدر میباشند.


تا کنون دولت افغانستان ۴۰۱۹ تن زندانیان طالبان را به عنوان بخشی از تلاش های خویش در راستای خاتمه به جنگ و فراهم نمودن زمینه برای مذاکرات بین الافغانی، از حبس رها نموده اند.


دولت افغانستان از مخالفین مسلح خویش خواسته است تا به عوض این ۶۰۰ تن زندانیان که رها نخواهند شد، فهرست جدید زندانیان را در اختیار آنها قرار دهد.


به تاریخ ۲۹ فبروی ۲۰۲۰ توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان در شهر دوحه کشور قطر به امضا رسیده است، که در آن در مورد رهایی زندانیان طالبان تاکید صورت گرفته است، تا زمینه را برای مذاکرات مستقیم فی مابین دولت افغانستان و طالبان فراهم گردد. با توجه به این توافقنامه، از دولت افغانستان که این توافقنامه را به امضا نرسانیده است توقع میرود تا در ۵۰۰۰ زندانیان طالبان را در برابر ۱۰۰۰ نیرو های دولتی که نزد طالبان زندانی هستند، از حبس رها نمایند.


سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر خاطر نشان نموده است که گروه طالبان به تعداد ۷۰۸ تن نیرو های دولتی را از قید رها نموده اند، اما سخنگوی شورای امنیت ملی کشور این رقم را نادرست گفته و اظهار داشته است که اشخاص رها شده توسط طالبان افراد ملکی میباشند. جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی میافزاید: “صد ها تن افراد ملکی بعد از توافقات دوحه گروگان گرفته شده اند”.


دولت افغانستان و طالبان در این اواخر توافق نموده اند تا با همدیگر مذاکرات مستقیم را در کشور قطر انجام دهند، که به آن به عنوان یک انکشاف خوب در راستای پایان بخشیدن جنگی که از چندیدن دهه بدینسو در کشور ادامه دارد، نگریسته میشود. 


پایان


طالبان توافق نموده اند که با دولت افغانستان مذاکرات مستقیم انجام دهند.


اخبار آتش بس:


کابل: بالاخره طالبان و دولت افغانستان به توافق رسیدند تا در شهر دوحه پایتخت کشور قطره مذاکرات مستقیم انجام دهند. اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر و یک هیئت دولتی که از کابل روانه قطر میشود برای بار نخست با همدیگر مذاکرات مستقیم انجام خواهند داد که به عنوان مذاکرات بین الافغانی مسمی میباشد.


سخنگویان دولت افغانستان و طالبان تایید نموده اند که هر دو جانب به توافق رسیده اند تا پس از سالهای متمادی در سطح مقامات بلندرتبه با همدیگر مذاکرات نمایند.


پیشنهاد میزبانی مذاکرات توسط دولت قطر ارائه گردیده است و از جانب دولت افغانستان و طالبان منظور گردیده است. تا کنون تاریخ دقیق مذاکرات اعلام نگردیده است، اما منابع نزدیک به این مراجع گفته اند که مذاکرات مذکور در جریان هفته های آینده انجام خواهند یافت.


مذاکرات مستقیم بین گروه طالبان که پس از حملات یازدهم سپتامبر توسط ائتلاف به رهبری ایالات متحده از قدرت کنار زده شده اند و دولت افغانستان که توسط ایالات متحده امریکا حمایت میشود، به عنوان یک نقطه آغاز برای پایان بخشیدن جنگی پنداشته میشود که از چندین دهه بدینسو در افغانستان ادامه دارد.


این در حالیست که در اوایل سال جاری میلادی گروه طالبان یک توافقنامه صلح را با دولت ایالات متحده امریکا به امضا رسانیده اند که در آن آمده است که بالای سربازان امریکایی حمله نخواهند نمود، اما گروه متذکره هنوز هم به حملات خویش بالای اهداف دولت افغانستان ادامه میدهند.


پایان


سازمان همکاری اسلامی خواهان کاهش خشونت ها در افغانستان شده است.


اخبار آتش بس:


کابل: سازمان همکاری اسلامی از تمام جناح های درگیر در افغانستان خواسته است تا خشونت ها را کنار گذاشته و روی دریافت راه حل مسالمت آمیز برای جنگ افغانستان تمرکز نمایند.


در رابطه به خشونت های اخیر در افغانستان، یوسف ال اوسیمین دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در مورد این تاکید ورزیده است که نیاز است تا تمام طرفین درگیر در افغانستان توجه خویش را بالای تلاش ها در راستای تامین صلح در کشور متمرکز سازند.


در هفته های اخیر، افغانها شاهد میزان بلند خشونت ها در افغانستان، خاصتآ در جنوب کشور بوده اند.


دیده بان صلح افغانستان از طریق نظارت (RiV) شاهد تعداد بیشماری از قربانیان در کشور بوده است، که سبب عمده آنرا انفجارات و حملات هوایی تشکیل میدهد. قتل های هدفمندانه نیز در مراکز شهری، خاصتآ در شهر کابل و شهر قندهار که به عنوان دومین شهر بزرگ افغانستان شناخته میشود، افزایش قابل ملاحظه کسب نموده اند.


بر مبنای اظهارات دفتر ساحوی حقوق بشر در ولایت هلمند، در جریان ۶ ماه گذشته به تعداد (XXX) اطفال کشته شده اند و ۲۰ تن دیگر مجروح گردیده اند.


دبیر کل سازمان همکاری اسلامی از تمام افغانها میخواهد تا از طریق یک پروسه که رهبری و مالکیت آنرا افغانها بر عهده داشته باشند و در مطابقت با اعلامیه و فیصله های کانفرانس بین المللی علما پیرامون تامین صلح و امنیت در افغانستان که به تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۱۸ در مکه برگزار گردید و با در نظر داشت اعلامیه و فیصله های چهاردهمین نشت سازمان همکاری اسلامی که به تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۹ در مکه برگزار گردید،  تلاش های خویش را در عرصه دستیابی به صلح و آشتی درازمدت مضاعف سازند.


پایان