معلومات در مورد ولایت بغلان

معلومات در باره ولایت بغلان – شمال شرق افغانستان


 


  • معلومات عمومی (جغرافیه، موقعیت، اقوام و تاریخ گذشته) ولایت بغلان چگونه است؟


 


ولایت بغلان یکی از ولایت های مهم صنعتی و زراعتی بوده در شمال شرق کشور موقعیت دارد و موقعیت جغرافیایی در ٢٩ درجه و ٣١ دقیقه عرض البلد  شمالی و در ٥٨ درجه و ٤٨  دقیقه طول البلد  شمالی  واقع شده است.


 


بغلان در حدود 230 کیلومتری کابل و در امتداد شاهراه کابل – مزارشریف موقعیت دارد که 8 ولایت شمال را با مرکز افغانستان (کابل) وصل می سازد که از طرف شمال شرق به ولایات (پنجشیر، تخار و کندز) هم سرحد و از طرف غرب با ولایت های (سمنگان و بامیان) و از طرف جنوب به ولایت (پروان) قرار دارد.


 


سالنگ شمالى در محدودۀ بغلان و سالنگ جنوبى در ولایت پروان واقع بوده و اين دو ولايت را جدا نموده است.


 


ولایت بغلان دارای  (1725.2)کیلومتر مربع تخمین شده و جمعیت آن حدود نزدیک به یک میلیون نفر می رسد و در این ولایت اقوام مختلف مانند (تاجیک، پشتون، هزاره، ازبیک، گجر، قزاق، مغل و پشه یی زندگی می کنند اما اکثر مردم آن را قوم تاجیک تشکیل می دهد.


 


شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان است.


 


  • وضعیت سیاسی، اقتصادی و امنیتی فعلی ولایت بغلان چگونه است؟


 


در ولایت بغلان به دلیل اینکه حضور احزاب سیاسی مختلف فعال است، وضعیت سیاسی جدی دارد که مهمترین احزاب (جمعیت، اسلامی، وحدت و جنبش) می باشند و سایر احزاب نیز هواداران خود را دارند.


 


گرچه ی در گذشته ها اختلافات سیاسی که حتا منجر به درگیرهای نظامی شده باشد، وجود داشته اما تاهنوز مشکلات جدی سیاسی در این ولایت وجود ندارد و هر حزب و جریان سیاسی به گونه منظم به فعالیت های شان اقدام می کنند.


 


ولایت بغلان از ولایت های صنعتی و اقتصادی بشمار می رود که فابریکات بزرگ سمنت غوری و قند بغلان در این ولایت فعال است که در وضعیت کاری و اقتصادی ولایت بغلان تاثیر مثبت داشته اما با آنهم بیشترین باشندگان این ولایت مشغول کارهای (زراعتی، مالداری و غریب کاری) می باشند.


 


باوجودی که در بخش های از ولایت بغلان تهدیدات بلند امنیتی هم چنان وجود دارد اما برای فعلا مشکلات جدی امنیتی در ولایت نیست و نیروهای امنیتی در حالت آماده باش در شهر پلخمری و ولسوالی ها و پوسته های امنیتی می باشند.


 


  • اشخاص مطرح سیاسی، خبرنگاران و فعالان مدنی در ولایت بغلان کی ها هستند؟


  1. ذکریا ناصری رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان

 2. شیر محمد جهیش رییس تلویزیون تنویر

 3. ذاکر نوری خبرنگار

 4. محراب الدین ابراهیمی خبرنگار

 5. واحد وحدت خبرنگار

 6. رحیم آریا فعال مدنی

 7. حفیظ ترکان استاد دانشگاه و فعال سیاسی

 8. قومندان کفتر قوماندان محلی

 9. صفدر حسینی عضو شورای ولایتی بغلان 

 10. بسم الله عطاش عضو شورای ولایتی بغلان 


 


  • رویدادهای مهم امنیتی در سالیان گذشته در ولایت بغلان کدام ها اند؟


 


بغلان از ولایت های نسبتآ نا امن در شمال کشور است که در چند سال اخیر رویدادهای مهم امنیتی در ولایت بغلان صورت گرفته است که عمده ترین آن قرار ذیل می باشند.


 
  • سقوط ولسوالی دهنه غوری (این ولسوالی چهار سال به کنترول طالبان بود و سال گذشته دوباره نیروهای امنیتی پس گرفته اند) سال 1395 خورشیدی

  • سقوط ولسوالی تاله و برفک (این ولسوالی چند سال قبل به دست طالبان سقوط کرد اما دوباره پس از چند روز نیروهای امنیتی پس گرفته اند) سال 1397 خورشیدی

  • حملات گسترده طالبان همواره در شاهراه بغلان – کندز (طالبان چندین بار در مسیر شاهراه بغلان – کندز در منطقه جر خشک و چهارشنبه تپه حملات گسترده را انجام دادند) سال 1397 خورشیدی

  • حملات گسترده طالبان همواره در شاهراه بغلان – سمنگان (طالبان چندین بار در مسیر شاهراه بغلان – سمنگان در منطقه چشمه شیر و شهر پلخمری حملات وسیع را انجام دادند) سال 1398 خورشیدی  • حملات گسترده چندین بار بالای شهر پلخمری (طالبان چندین بار بالای پوسته های امنیتی در اطراف شهر پلخمری حمله کردند که قصد آن تصرف شهر بودند اما موفق نشدند) سال 1398 خورشیدی


 


 


  • در ولایت بغلان حاکمیت دولت و حاکمیت طالبان چگونه است؟


 


با درنظرداشت که وضعیت امنیتی در ولایت بغلان نشان می دهد حدود 50 درصد خاک و جغرافیای بغلان در کنترول دولت و 50 درصد هم چنان در کنترول طالبان است اما این تغییر پذیر است چون طالبان در تحرکات می باشند و نیز عملیات های نظامی تصفیوی هم چنان هر ازگاهی راه اندازی می شود.


 


بغلان در مرکز ولایت های شمال و شمال شرق کشور موقعیت دارد که شاهراه بزرگ (بغلان – کندز و بغلان – مزارشریف) در مربوطات ولایت بغلان شاهد نا امنی ها و درگیرهای مسلحانه میان طالبان و نیروهای امنیتی بوده است.


 


گرچه همواره نیروهای امنیتی در اطراف این شاهراه مستقر هستند و پوسته های امنیتی افراز کرده اند اما با انهم طالبان حضور فعال دارند و هر ازگاهی حتا چیک پایینت در مسیر این شاهراه ایجاد می کنند و دست به تلاشی ها و بازررسی می زنند.


 


براساس گزارش های همواره منتشر می شود وضعیت امنیتی بغلان را همین شاهراه ها نا امن هم دچار مشکل ساخته و این ولایت از این بابت با تهدیدات بلند امنیتی مواجه است.


 


  • ولایت بغلان چند ولسوالی دارد و کدام ولسوالی ها نا امن اند؟


 


ولایت بغلان دارای 14 ولسوالی می باشد که مرکز آن شهر پلخمری است که ولسوالی های این ولایت شامل (بغلان مرکزی، خنجان، دوشی، بنو، ده صلاح، پلحصار، جلگه، خوست، فرنگ، گذرگاه نور، نهرین، بورکه، دهنه غوری، تاله و برفک) می باشند.


 


از جمله ی 14 ولسوالی ولایت بغلان هیچ یکی از آن به کنترول کامل طالبان قرار ندارند اما ولسوالی های ( بغلان مرکزی، نهرین، بورکه، دهنه غوری و بخش های از حومه های شهر پلخمری) تهدیدات بلند دارد و طالبان حضور دارند و ولسوالی های (خوست فرنگ، گذرگاه، خنجان و دوشی) تهدیدات پایین دارند.


  • عوامل مهم منطقه‎یی جنگ در ولایت بغلان چی است؟


 


همانطور که گفته شد بغلان از ولایت های درجه دوم است و ولایت های شمال و شمال شرق کشور را با مرکز وصل می سازد عوامل مختلف در جنگ این ولایت نقش دارد.


  • هم سرحد بودن و مرکزیت (بغلان ولایت های شمال و شمال شرق کشور را با مرکز وصل می سازد به همین دلیل طالبان علاقه دارد تا کنترول این ولایت را بدست داشته باشند و شاهراه های راه مواصلاتی 8 ولایت می شود به کنترول بیگیرند.)

 • ولایت صنعتی و تجارتی ( بغلان از ولایت های صنعتی کشور بحساب می آید که بزرگترین فابریکه سمنت را بنام سمنت غوری و فابریکه قند بغلان دارد که طالبان می خواهد از آن منفعت ببرند)

 • کوهستانی و استراتیژیک بودن (بغلان ولایت کوهستانی هم است و از نگاه موقعیت استراتیژیک است که اگر طالبان بالای های بخش آن کنترول داشته باشند به راحتی می توانند به سایر ولایت دسترسی و کنترول پیدا کنند)


 


  • رویدادهای مهم امنیتی بعد از امضای تفاهم نامه میان امریکا و طالبان در ولایت کدام ها اند؟ 


 


پس از امضای تفاهم نامه صلح افغانستان میان طالبان و نیروهای امنیتی رویدادهای مختلف صورت گرفته است که عمده ترین آن قرار ذیل می باشند.


  • نیروهای امنیتی قاری خالد یکی از اعضای کلیدی طالبان که مسوولیت رهبری 50 طالب را در ولایت بغلان داشت، دستگیر شد. (17 ثور سال 1399 خورشیدی)

 • یک گروپ 15 نفری طالبان در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلانن به قوماندانی محمد زمان از جنگ دست کشیده و به پروسه صلح پیوستند (31 ثور سال 1399 خورشیدی)


 


  • سطح فعالیت خدمات عامه (مراکز صحی و مراکز تعلیمی) چگونه است؟


 


در ولایت بغلان نزدیک به 600 باب مکتب و دارلعلوم دخترانه و پسرانه فعال بوده است که برای 340 هزار شاگرد (حدود 40 درصد دختران تشکیل می دهند) فراهم کرده است که حدود 50 باب آن در ساحه ی تحت کنترول طالبان است اما هیچ گونه مشکل وجود ندارد و باز می باشد.


 


در ولایت بلخ بیش از 90 مرکز صحی وجود دارد که اکثریت آنان در مناطق دور افتاده و ولسوالی های این ولایت می باشند که تعداد از آنان در ساحه تحت کنترول طالبان نیز قرار دارد اما خدمات صحی را برای مردم ارائه می کنند.


 


مراکز صحی و تعلیمی در ولایت بغلان وضعیت نسبتآ بهتر دارد که حتا در ساحات تحت کنترول طالبان هم خدمات برای مردم ارائه می کنند و به دلیل مشکلات امنیتی تاهنوز کدام مراکز صحی و یا هم تعلیمی که مسدود باشد، گزارش نشده است.


 


  • گروه های فعال مسلح (طالبان، داعش، القاعده و غیره …) کدام ها اند؟


 


در ولایت بغلان گروهای مسلح زیادی فعالیت می کرد مانند گروه های (القاعده، جندالله، طالبان و افراد مسلح غیر مسوول) اما حالا گروه طالبان و افراد مسلح غیر مسوول حضور دارند که طالبان در برابر دولت افغانستان می جنگند اما افراد مسلح غیر مسوول در برابر طالبان نمی جنگند ولی سلاح در نزد شان است و وابسته به افراد قدرتمند دولتی و غیر دولتی و احزاب سیاسی می باشند.


 


افراد و احزاب سیاسی که از افراد مسلح غیر مسوول حمایت می کنند بخاطر منفعت های شخصی شان استفاده می کنند تا در مسایل مختلف از جمله موضوعات سیاسی قوه قهریه و قوه فشار بالای مردم و یا هم حتا حکومت محلی باشد.